Słono- słodko, czyli którą sól i cukier wybrać?
17.3.17Hallo
Odkąd przyszła do Polski moda na zdrowe odżywianie się to na rynku pojawiło się dużo "zdrowszych" produktów. Napisałam to słowo w " ", ponieważ nie wszystkie importowane produkty są lepsze od naszych krajowych. Zamiast kupować jagody acai to moglibyśmy zacząć jeść naszą aronię, albo zamiast wydawać tyle pieniędzy na spirulinę to warto sięgnąć po natkę pietruszki. Jest kilka takich produktów, które faktycznie są lepsze od tych dotychczasowych. To m.in. słodziki oraz sól o obniżonej zawartości sodu.
Słodki Eryk
Na rynku jest wiele słodzików, ale często nie wiadomo na jaki się zdecydować. Na początku właśnie tak miałam. Mało było o nich informacji w internecie, więc musiałam kierować się zdrowym rozsądkiem. Teraz na szczęście coraz częściej pisze się o zamiennikach cukru. Pewnie zastanawiacie się czym jest Słodki Eryk. Jest to słodzik na bazie erytrytolu, czyli substancji naturalnej, która występuje w owocach (gruszkach, melonach, winogronach), niektórych grzybach, w algach i w porostach.
Produkcją Słodkiego Eryka zajmują się firmy we Francji. Powstaje on z kukurydzy w procesie fermentacji z dodatkiem drożdży.
Słodki Eryk ma białe, bardzo drobne kryształki przypominające cukier. Dzięki temu bardzo łatwo rozpuszcza się w herbacie, kawie oraz w deserach i ciastach przeznaczonych do wypieków. Jest on mniej słodki od cukru trzcinowego czy tego kuchennego. Smakiem przypomina ksylitol chociaż jest od niego bardziej orzeźwiający i mniej słodki. Dlatego też 1,5 łyżeczki erytrytolu odpowiada 1 łyżeczce cukru.
Moim zdaniem warto po niego sięgnąć, ponieważ jest idealny dla osób dbających o figurę oraz o zdrowie. Ma on jedynie 0,2 kcal w 100g oraz ma prawie zerowy indeks glikemiczny ( wpływ danego produktu na ilość insuliny we krwi), smakuje prawie tak samo jak cukier, a wyrządza mniej szkód w naszym organizmie. Odkąd stosuję erytrytol zamiast cukru zauważyłam, że rzadziej odwiedzam dentystę, ponieważ pomaga on w zachowaniu mineralizacji zębów i nie przyczynia się do rozwoju próchnicy. Mimo, że jest on dużo zdrowszy od cukru to nie oznacza to, że trzeba go spożywać w nadmiarze. Pamiętajcie o tym. Kupić go możecie tutaj : KLIK1
Słona Iwona
Ostatnio coraz częściej słyszy się o soli himalajskiej, soli o obniżonej zawartości sodu, soli jodowanej, itp. Nie wiadomo, którą faktycznie wybrać. Zrezygnowałam z tradycyjnej soli kuchennej i od jakiegoś czasu mam w domu sól o obniżonej zawartości sodu Słona Iwona oraz sól gruboziarnistą jodowaną. Najczęściej korzystam z soli Słona Iwona, jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego to zapraszam do dalszej lektury.
Słona Iwona to sól o obniżonej zawartości sodu z dodatkiem potasu, jodu i magnezu. Te pierwiastki odgrywają w naszym życiu kluczową rolę. Sami wiecie jak wkurzające są skurcze mięśni, drżenie rąk, czy obniżona odporność. Dlatego powinniśmy stale zabiegać o uzupełnianie niedoboru tych pierwiastków. Z kolei nadmiar sodu podwyższa ciśnienie krwi. Dzięki obniżonej ilości sodu, sól Słona Iwonę możemy spożywać w ilości aż 7g dziennie, a tradycyjnej soli tylko 5g dziennie. Jest to szczególnie ważne dla osób używających soli w dużych ilościach.
Słona Iwona ma bardzo drobne kryształki, które błyskawicznie rozpuszczają się w wodzie. Smakuje podobnie jak tradycyjna sól, a czasami to miałam nawet wrażenie, że jest bardziej słona. Można używać jej do wszystkiego, tak jak tradycyjną sól. Kupić ją możecie tutaj : KLIK2
1. Co sądzicie o tych produktach ?
2. Jakich słodzików i soli używacie ?
3. Proszę o kliki w linki.
3. Proszę o kliki w linki.
Have a nice day
64 komentarze
Zdarza mi się używać jednego i drugiego. wierzę, że działają chociaż nie widzę tego :P
OdpowiedzUsuńNiestety często nie widzimy efektów zdrowego odżywiania od razu. Możemy zauważyć je dopiero po wielu latach :)
UsuńLovely post dear! Have a great weekend! xx
OdpowiedzUsuńSuper post ;) Obserwuję i zapraszam do mnie: http://wercziblogerczi.blogspot.com
OdpowiedzUsuńSzkoda, że nie napisałaś nic odnośnie produktów. Bardzo smucą mnie takie komentarze :(
UsuńZaciekawił mnie ten cukier, z soli staram się n ie korzystać, ale jak już muszę to używam himalajskiej :)
OdpowiedzUsuńhttp://fasionsstyle.blogspot.com/
Cukier jest świetny :) Pasuje do mocnych kaw :)
UsuńJa lubię sol himalajską☺
OdpowiedzUsuńJa dopiero będę się zabierać za testowanie soli himalajskiej :)
UsuńCiekawi post :) Ja z cukrem rozstałam się już dawno..., a jeśli już jakiś stosuję to trzcinowy, ale to naprawdę kwestia jednej słodzonej kawy w miesiącu ;)
OdpowiedzUsuńTo faktycznie malutko. Ja słodzę tylko kawę, a piję ją raz dziennie :)
UsuńCiekawa alternatywa. Nie znam tych produktów. Używam cukier trzcinowy,ksylitol czasami stewie, ale staram się bardzo mało dodawać. Sól morską, himalajską, czasami zwykłą nie jestem bardzo przesadna na punkcie zdrowej żywności, ale jak można coś zastąpić na coś zdrowszego i mniej kalorycznego to czemu nie!
OdpowiedzUsuńZgadzam się z Tobą :) Nie unikniemy niezdrowego jedzenia, ale lepiej jest wybierać tzw. mniejsze zło :)
UsuńJeśli chodzi o sól to wybieram tą różową himalajska jest rewelacyjna i nawet pomaga przy bólach głowy :)
OdpowiedzUsuńJa też tą sól właśnie używam :*
UsuńReally interesting post!
OdpowiedzUsuńHave a good weekend
Thank you :)
UsuńNie znam tych produktów. Widzę, że na stronie słodki Eryk kosztuje ok 15 zł. Ciekawe czy można to kupić stacjonarnie :)
OdpowiedzUsuńPodejrzewam ,że erytrytol można kupić w sklepie stacjonarnym :)
UsuńJednak w sklepie Propharma jest tanio, a zakupy są bezpieczne :)
nie znam tych produktów :D ale mają słodkie opakowania :D
OdpowiedzUsuńOpakowania są świetne i już z nich można się dużo dowiedzieć o produkcie :)
UsuńDear Natalie,
OdpowiedzUsuńyou have risen a very important topic now. Actually, which substitutes for sugar and salt should we use? As for me, I don't use any nutrition substitutes at all. I only restrict my consumation of sugar. But I find your article very improtant and helpful for many people. Thanks!
Thank you for a kind words :)
UsuńThey both sound really good, especially if the taste is similar to the original products but better for your health in the long run :)
OdpowiedzUsuńRosy | Sparkles of Light Blog
My Instagram | Instagram
Yes :)
UsuńNie lubię słodzików, to jest idealny smak chemii.
OdpowiedzUsuńMój blog ♥
Jak dla mnie te słodziki mają świetny smak, nie wyczuwam w nich chemii.
UsuńNIgdy nie rozgladałam sie za produktami o obnizonej zawartosci sodu. Jesli chodzi o alternatywe dla zwykłego cukru białego u mnie sie uzywa trzcinowego
OdpowiedzUsuńCukier trzcinowy to nie jest zamiennik cukru. Niestety jest tak samo szkodliwy jak zwykły, biały cukier.
UsuńKupuje duzo ,,zdrowych" zwlaszcze, że mam malutkie dziecko, ktore dopiero zaczyna przygode z jedzeniem. Glupia bio kaszka 3xdrozsza zachwalana a nagle glosno ze odkryli ze cos w niej szkodzi. Ja nie sole, bo zapominam, ale sól w domu mam tez nie wiedzialam jaką kupic, nie slodze bo nie chce mi sie cukru dosypywac do cukiernicy. Uwielbia cukierki ze stewii bo kupuje je w pieknym sloiku i są kolorowe, bardziej o wyglad chodzi chyba:) zapraszam czesciej do siebie:)
OdpowiedzUsuńNiestety nie próbowałam jeszcze stewii, ale zamierzam ją sobie kupić :) A gdzie kupujesz te cukierki ?
UsuńO takiej soli nie słyszałam. Ja jednak używam himalajskiej, a jeśli chodzi o cukier to staram się go praktycznie w ogóle unikać. A jeśli muszę coś posłodzić to zastępuję go cukrem kokosowym, ewentualnie nierafinowanym trzcinowym :)
OdpowiedzUsuńCukier kokosowy jest świetny <3
UsuńSól himalajską dzisiaj dostałam i będę ją testować.
Nigdy takiej nie uzywałam nawet o niej nie słyszałam , ja używam różową sól himalajską. Dziękuje za obs jak obs Cię już od jakiegoś czasu :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńJa teraz zaczynam testować sól himalajską :)
Usuńinteresting!
OdpowiedzUsuńNEW BLOG ! please follow me : YOUNG BLOG
Thank you :)
UsuńCzasami naprawdę żałuję, że nie mam wanny tylko kabinę prysznicową :P
OdpowiedzUsuńSakurakotoo ❀ ❀ ❀
Wanna to świetna sprawa. Dzisiaj wróciłam zmęczona po zajęciach na uczelni i wzięłam sobie ciepłą, relaksująca kąpiel w olejku cynamonowym <3
UsuńNie znam tych produktów. Ja używam zwykłych ze sklepu, ale może kiedyś zdecyduję się na coś bardziej zdrowego.
OdpowiedzUsuńZachęcam Cię do zmiany produktów, ponieważ te są bardziej zdrowe od tradycyjnych.
UsuńŚliczny Blog *.*
OdpowiedzUsuńWarto Tu Zajrzeć <33!
Co powiesz na wspl obs ? :)
https://believeinhimselfx33.blogspot.com/
Dzięki :)
UsuńZ chęcią.
Ja i tak wolę nasze krajowe produkty :) zdrowsze i tańsze ;-)
OdpowiedzUsuńTa sól jest nasza, krajowa, a co do cukru to ten nasz niestety nie jest zdrowy i to wiadomo już od dawna.
UsuńSłona Iwona- serio? Co za szalone nazwy. Nie próbowałam, jakoś mi nie po drodze do takich wynalazków.
OdpowiedzUsuńZawsze śmieję się jak słyszę tę nazwę, ponieważ moja przyjaciółka ma na imię Iwona :)
UsuńJa raczej staram się ograniczać sól ;)
OdpowiedzUsuńZapraszam :
unnormall.blogspot.com
Ja również :)
UsuńSzczerze przyznam, że nigdy jeszcze się nad tym nie zastanawiałam jaką sól i cukier wybrać ;)
OdpowiedzUsuńTo lepiej jest się wcześniej zastanowić, a przynajmniej poeksperymentować ze smakiem, ponieważ każdy cukier smakuje inaczej :)
UsuńJa nie stosuję zamienników, używam zwykłego cukru i zwykłej soli :) Uważam, że różne zamienniki mogą być jeszcze gorsze ;)
OdpowiedzUsuńSól o obniżonej zawartości sodu może tylko pomóc, a nie zaszkodzić :)
UsuńJa nie jestem przekonana do takich eksperymentów, ponieważ dużo już słyszałam o produktach "fit" z wyniszczającym organizm składnikiem, o którym na początku nic nie wiadomo, chociaż twoja opinia jest bardzo zachęcająca.
OdpowiedzUsuńMój blog ---> KLIK
Pozdrawiam, Werciax
Te substancje są w 100 % bezpieczne. Moim zdaniem lepiej jest sięgnąć po erytrytol niż np.: suplementy diety w tabletkach.
UsuńZaciekawiłaś mnie tymi produktami :)
OdpowiedzUsuńciekawy post!
OdpowiedzUsuńfajne fotki
xoxo
Patinka
www.patinkasworld.com
Dzięki :)
UsuńPierwszy raz widzę takie produkty :)
OdpowiedzUsuńZachęcam do bliższego zapoznania się z nimi :)
UsuńGood to know about these healthier options we have. Thanks for sharing.
OdpowiedzUsuńwww.fashionradi.com
Thank you :)
UsuńPost bardzo interesujący i dobrze napisany :) Ja osobiście używam ksylitolu i cukru trzcinowego oraz soli o obniżonej zawartości sodu, ale kupuję stacjonarnie ;)
OdpowiedzUsuńDziękuje bardzo :)
Usuń